We wtorek 29 sierpnia Władysław Kosiniak – Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i Szymon Hołownia, prezes Polski 2050, zaprezentowali w Olsztynie kandydatów do Sejmu i Senatu.
Kandydaci pochodzą z różnych miast i gmin, są w różnym wieku i reprezentują różne zawody. Łączy ich doświadczenie, skuteczność i energia do pracy nad zmianą Polski na lepsze.
Obaj liderzy mówili m.in. o konieczności naprawy służby zdrowia i edukacji, dbania o dobry klimat, powrocie do demokratycznych zasad zarządzania państwem. I to wszystko jest możliwe już za 7 tygodni, po 15 października.
Nr 1. Urszula Pasławska
Polityczka, prawniczka, była wicemarszałek województwa odpowiedzialna za fundusze unijne, Mazurka, mama Marka i Magdy, Posłanka na Sejm VII, VIII oraz IX kadencji, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Zasobów Naturalnych. Jej priorytety to rozwój regionu, polityka prorodzinna, szeroko rozumiane sprawy kobiet. Wiceprezes PSL, aktywnie działa w stowarzyszeniu Kobiety w Centrum.
Nr 2. Ignacy Niemczycki
Specjalista od funduszy i polityki europejskiej, negocjował miliardy euro dla Polski z UE. Kieruje Fundacją Geremka i działa na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Prowadzi własną działalność, od 5 lat rolnik na Mazurach, od niedawna szczęśliwy tata. Stypendysta organizacji z Niemiec i Departamentu Stanu USA.
Nr 3. Sylwia Jaskulska
Mazurka, druhna, kobieta, matka. Samorządowiec, członkini zarządu województwa. Z dumą nosi mundur z naszywkami wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku OSP. Marzenia ma dwa. Prywatne, by córka była szczęśliwa i zawodowe – by kobiety zaczęły stawiać siebie na pierwszym miejscu, na początek w kwestii zdrowia, by już żadna warmiaczka i mazurka nie umierała, bo zaniedbała badania profilaktyczne. Kocha ludzi, uwielbia im pomagać i wie, jak to robić.
Nr 4. Sebastian Bolesław Kosiorek
2-krotny olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008) w wioślarstwie, instruktor wioślarstwa w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku.
Nr 5. Radosław Król
Absolwent UWM w Olsztynie, specjalista ochrony środowiska ze specjalizacją „ochrona wód – ichtiologia”. Doświadczony samorządowiec, wieloletni Wójt Gminy Wydminy, projektodawca programu budownictwa społecznego w gminie. Zaangażowany w rozwój regionu członek rady Lokalnej Grupy Działania. Wiceprezes Rady Naczelnej PSL.
Nr 6. dr Robert Kempa
Historyk, samorządowiec, regionalista, Przewodniczący Rady Miejskiej w Giżycku, dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku, koordynator Szlaku Fortyfikacji Mazurskich, autor projektu “Operacja Boyen”.
Nr 7. Maria Bąkowska
Sekretarz powiatu olsztyńskiego, pedagog społeczny, emocjonalnie i życiowo związana z Warmią i Mazurami. Przez kilka lat organizowała Forum Kultury Warmii i Mazur. Pomagała dzieciom powodzian, zaangażowana w organizację pobytu w Polsce ukraińskich dzieci. Bez wahania pomaga ludziom w trudnych sytuacjach życiowych. Angażuje się w działalność na rzecz kobiet.
Nr 8. Mariusz Trupacz
Etnomuzykolog, społecznik i animator kultury. Prezes PSMK Mazuria, Odznaczony zasłużony dla Kultury Polskiej, Radny Powiatu Piskiego.
Nr 9. Marcin Piwowarczyk
inżynier automatyk, związany z Zakładem „Mlekpol” w Mrągowie, gdzie przeszedł awans zawodowy od mistrza produkcji do dyrektora zakładu. Doświadczony samorządowiec, radny sejmiku kolejnych kadencji.
Nr 10. Andrzej Kimbar
Z zawodu i zamiłowania leśnik, od 2002 r samorządowiec, 4 kadencje przewodniczący rady gminy Wielbark. W ruchu Polska 2050 od lutego 2020 r. Współtwórca struktur w woj warmińsko-mazurskim. Przewodniczący okręgu olsztyńskiego i Członek Rady Krajowej Polska 2050 Szymona Hołowni.
Nr 11. Agnieszka Szałko
Doświadczony menedżer i samorządowiec, ekonomista, absolwentka MBA. Od 2016 roku Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie, gdzie stawia na szeroko pojętą współpracę z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, szkołami, wojewódzkim i lokalnym samorządem, żeby pokazać, że psychiatria może być przyjazna, piękna i bez wstydu. w Sejmie skupi się na poprawie jakości ochrony zdrowia, w szczególności psychiatrii.
Nr 12. Robert Pawlak
Rolnik, przedsiębiorca z Kętrzyna.
Nr 13. Bogusław Wisowaty
Przez wiele lat wiceprzewodniczący Rady Miasta Ełku, wiceprezes stowarzyszenia Dobro Wspólne
Nr 14. Grażyna Jolanta Czubińska
Doktor nauk o zdrowiu, nauczyciel akademicki, edukator.
Nr 15. Jarosław Andrzejewski
Jego hasło to „Czas na zmiany”. Nauczyciel, trener siatkówki, kierowca autobusu z Ełku. Chcę żyć w kraju, w którym praca się opłaca.
Nr 16. mec. Radosław Krzemiński
Radca prawny, posiada własną kancelarię prawną. Swoje kompetencje rozwijał w aparacie wymiaru sprawiedliwości oraz w strukturach prokuratury. Legitymuje się wieloletnim doświadczeniem na stanowiskach urzędniczych w administracji rządowej oraz samorządowej.
Nr 17. Joanna Magdalena Łabanowska.
Urodzona w Olecku. Z wykształcenia ekonomista. Wieloletni samorządowiec. Od 2020 roku pierwsza kobieta na stanowisku Zastępcy Burmistrza Gołdapi. Od 2007 roku pełniła funkcję skarbnika Powiatu Gołdapskiego, a od 2015 roku skarbnika Gminy Gołdap. Posiada przygotowanie pedagogiczne oraz doświadczenie w pracy nauczyciela.Od lat aktywnie i czynnie zabiega o poprawę warunków życia mieszkańców powiatu gołdapskiego. Wspiera oddolne inicjatywy, zabiega o pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację zadań bliskich mieszkańcom północno-wschodniej części województwa. Ceni konstruktywny dialog oraz partnerską współpracę.
Nr 18. Sylwia Nowicka
Wieloletnia społeczniczka i wolontariuszka. Księgowa z zamiłowaniem do podatków.
Nr 19. Krzysztof Czepielinda
Przedsiębiorca z branży usługowej, działa aktywnie w Mrągowskim Klubie Biznesu, członek PSL, społecznik wspierający sport amatorski.
Nr 20. Marcin Kotowski
38 lat. Adwokat z Olsztyna. Mąż Anny, ojciec Jasia i Zuzi. Jest znany z walki o godne wynagrodzenia pracowników w sporach z władzami Olsztyna. Jako specjalista z zakresu prawa bankowego od wielu lat skutecznie uwalnia rodziny od wysokich rat kredytów mieszkaniowych, przywracając im poczucie bezpieczeństwa.